palyazat_fooldal

Magyarország

feed-image

Gyengénlátóknak

A KÖTI-KÖVIZIG működési területén az április közepén lehullott csapadék jelentős belvízfoltokat eredményezett, melyek légifotók segítségével kerülnek kiértékelésre.

Az év elején hó és eső formájában lehullott jelentős mennyiségű csapadék a tél végi hóolvadást követően telítette a talajtakarót, így az áprilisban lehullott további csapadék a mezőgazdasági művelés alatt lévő mélyfekvésű helyeken összegyülekezett. Az Igazgatóságunk területén április 16-án - kisrepülőről készített légi felvételek segítségével - belvízfoltok térképezésére került sor. Ezen 800 méter magasságból készített felvételek jól szemléltetik és hasznos információval szolgálnak az elöntött területek nagyságáról és elhelyezkedéséről. A légifotók térképi feldolgozása és szakmai kiértékelése folyamatban van, feltehetően április végére elkészül és így fontos információt szolgáltat a jelen és jövőbeli szakemberek részére egy tavaszi belvízi állapotban rögzített elöntési térkép és tanulmány formájában.

Víz alatt az épülő Hanyi-Tiszasülyi tározó megvalósulás alatt lévő töltésének nyomvonala

Bővebben...

 

A vízügy története


Az emberiséggel szinte egyidős a vízhasználat és a vízkárok elleni védekezés. A Föld minden ismert kultúrája szoros kapcsolatban volt a vízgazdálkodással. A vízfolyások biztosították az ivó- és öntözővizet, talajerőpótlást, halászat révén élelmet adtak, elősegítették a közlekedést és az idegenek elleni védelmet. A vízkárok elleni védekezés már a települések helyének kiválasztásában megnyilvánult.

Az Alföld több mint 50 %-a - közel 2 millió ha - árterület. Fél millió hektárnyi területen állandó vízborítás volt. Ilyen körülmények között érthető, hogy a honfoglalást követő századokban gyorsan kialakult az ártéri vagy fokgazdálkodás.

Az ártéri gazdálkodás alapja az ártéri fok- csatornarendszer, mellyel a halastavak vízellátását, öntözés, kenderáztatás, vízimalmok és viziszállítás üzemét megoldották.

Bővebben...