palyazat_fooldal

Magyarország

Gyengénlátóknak

Címlap Rólunk Jeles események, érdekességek Közös fellépés a tisztább Tisza-tóért

Közös fellépés a tisztább Tisza-tóért

A vízügy, a halászati hasznosító és Tiszai PET Kupa évek óta együttműködik annak érdekében, hogy a Tisza-tó minél tisztább környezettel fogadhassa az ide látogató turistákat és egészséges lakóhelye legyen az itt elő embereknek.  A Tisztítsuk meg az országot! program keretében a  három szervezet együtt takarítja a népszerű idegenforgalmi desztinációt.

A Tisza és mellékfolyóinak vízgyűjtő területéről egy-egy árhullámmal rendszerint uszadék és kommunális hulladék is érkezik a folyón – mondta a három szervezet november 11-én, Tiszaszőlősön tartott közös sajtótájékoztatóján Fejes Lőrinc. A KÖTIVIZIG kiskörei szakaszmérnöke hozzátette: a Tisza-tavi öblítő csatornák zsilipeinek zárt állapota miatt a hulladék ugyan nem jut be a tó medencéibe, de a folyón végigvonul és a partszegélyben, valamint a növényzetben fennakad. Így évek, évtizedek alatt jelentős mennyiségű hulladék halmozódott fel, amelynek egy részét a vízügyi igazgatóság az Országos Közfoglalkoztatási Program támogatásával összegyűjtötte, szelektálta és hulladéklerakóba szállíttatta. Hangsúlyozta: ez a munka folyamatos a vízről és a partról egyaránt. A PET kalózokkal közösen csak egy napon (10-én) 20 köbméternyi szemetet szállítottak a tiszafüredi lerakóba, további 20 köbmétert pedig a kiskörei téli kikötőbe vittek, ahol szelektálják, kiválogatják a nemzetgazdasági szempontból értékes, újrahasznosítható anyagokat (pl. fém, üveg, PET palack). Fejes Lőrinc örömét fejezte ki, hogy mostantól a Tisztítsuk meg az országot! program is támogatja a tiszta Tisza-tó érdekében folytatott együttműködésüket.
Hegedűs Gábor, a Tisza-tavi Sporthorgász Kft. ügyvezetője arról számolt be, hogy habár a halgazdálkodó számára ilyen kötelezettség nincs előírva, a társaságuk évente több millió forintot költ a Tisza-tó partjainak tisztán tartására. A látogatottságtól függően heti egy-két alkalommal utánfutós kisteherautóval szállítják el az összegyűjtött szemetet a lerakóba. Ezért is értékelik nagyra a Tiszai PET Kupának ezt az akcióját, amelyhez minden tőlük telhető személyi és anyagi segítséget megadnak az idén is, ahogyan tették a múlt évben.
A Tiszai PET Kupa és a vízügy évek óta együttműködnek a folyó megtisztításában: együttes erővel sikerült idén márciusban tisztán visszaadni a természetnek a Tiszaszalka határában elhelyezkedő Natura 2000-es területet, illetve a vízügy csapatai több nyári hajós versenyen is eredményesen vettek részt – emelte ki Hankó Gergely. A PET Kupa programvezetője, a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetségének ügyvezetője szerint  a tavalyi év abból a szempontból is különleges volt, hogy rekord mennyiségű hulladékot, 10 ezer köbméter szemetet távolítottak el közösen a Kiskörei Vízlépcső előtti vízfelületről. A PET Kupával a vízügyi szakemberek folyamatosan együttműködnek, önkénteseikkel sokat segítettek a hulladék válogatásában, préselésében és a hulladék (színre válogatott PET palack, további műanyagok, üveg, fém, lámpaégők) újrahasznosításra történő átadásában, elszállításában. A kapcsolat és a közös munka idén is folytatódott, 2020 októberében pedig elkezdődött a Tisztítsuk meg az országot! program végrehajtása, így kézenfekvő volt, hogy a Tisza-tavi hulladék felmérése után az összegyűjtésben is közösen vesznek részt. Ezt a munkát a szervezetek elkezdték, a hulladékok kiszállítása a kijelölt parti gyűjtőhelyekre folyamatosan történik.
Megjegyezte: az életbe lépett szigorú járványügyi intézkedéseket szem előtt tartva, a szabályok megfelelő betartásával, a PET Kupa munkatársai a nehezített körülmények ellenére is helyt állnak a Tisza-tó megtisztításában. 
„A Tisztítsuk meg az országot! program keretében zajló ártéri takarítások jó kiindulópontok, azonban az alkalmi vagy kampányszerű akciókon túl hatékony módszerekkel és intézményrendszerrel lehetséges környezetünk hulladékmentes állapotának fenntartása” – fogalmazott Hankó Gergely. „Ennek hosszú távon eredményes megoldása az edukációban és szemléletformálásban jelentkezik, főképpen, ha mindenki számára biztosított, hogy ésszerű és elérhető módon, jogszerűen, a környezetet nem veszélyeztető, szennyező, károsító módon tudjon megválni a hulladékától. A jogellenes magatartást tanúsítókkal szemben azonban a határozott, gyors és személyre szabott jogkövetkezmények alkalmazása ne legyen kikerülhető” – utalt a komplex megoldások fontosságára a szakember.
Elhangzott: a tó megtisztításában egész évben fontos szerepe van az önkormányzatoknak, a szolgáltatóknak, szakmai szervezeteknek, így például a lelkiismeretes horgászoknak. A most zajló takarításokból is jelentősen kiveszi a részét a Tisza-tavi Sporthorgász Kft., amely nemcsak a helyi horgászok mozgósításával, hanem a legszennyezettebb helyek feltérképezésével is hozzájárult az akció sikeréhez.