palyazat_fooldal

Magyarország

Gyengénlátóknak

Síkvidéki vízpótló és tározási lehetőségek fejlesztése I. ütem

A projekt azonosító száma: KEHOP-1.3.0-15-2021-00022
Kedvezményezett: Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF), Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (KÖTIVIZIG), Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság (TIVIZIG),  és Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság (KÖVIZIG) konzorciuma

Támogatási összeg: 530 000 000 Ft.

Fizikai befejezés tervezett dátuma: 2022.12.31.

A fejlesztés Magyarország síkvidéki területeit érinti, amelyek hazánk területének mintegy 45 százalékát teszik ki. Ezeken a kis esésű területeken, a felszínen lefolyó víz sebessége igen csekély, a vízmozgás fékezett, elvezetése nehézségekbe ütközik. Ilyen helyeken a víz természetes körülmények között visszamarad a mélyedésekben és csak mesterséges eszközökkel, létesítményekkel lehet gondoskodni az elvezetéséről. Káros víz – belvíz – akkor keletkezik a talaj felső rétegében, ha a talaj szabad pórusai vízzel telítődnek, jellemzője, hogy helyben képződik a kedvezőtlen meteorológiai és vízjárási tényezők hatására: hirtelen hóolvadásból, csapadékból, de keletkezhet magas talajvízállásból is, amikor a talajvíz kilép a felszínre.

A síkvidéki vízrendezési tevékenység nemcsak a belvizek elleni védekezést, a levezetés feladatait foglalja magában. A belvizes és a vízhiányos időszakok váltakozása miatt egyre jobban előtérbe kerül a belvízgazdálkodás. Lényege, hogy a vízrendezési művek célszerű üzemeltetésével a levezetés szabályozható, késleltethető, a belvizek medertározással, övgátolt legelőkön, belvíztározókban visszatarthatók.

A projekt célja Magyarország síkvidéki területein a vízvisszatartás fejlesztésével, a helyben hasznosítható és hasznosuló vízkészletek növelése, a vízháztartás javítása a társadalmi, gazdasági, ökológiai és mikroklimatikus előnyök érdekében. Cél tehát a vízhasználattal és vízbevezetéssel összefüggő társadalmi-gazdasági igények kielégítése, figyelembe véve az ökológiai szempontokat is.

A vízvisszatartás fejlesztése segíti a klímaváltozás káros hatásainak mérséklését és csökkenti a vízzel kapcsolatos kockázatokat. A 2016-2018 között készült síkvidéki tározás-fejlesztési tanulmánytervek alapján, mely 22 helyszínen vizsgálta síkvidéki vízvisszatartási lehetőségek megvalósítását, fejlesztését. Szakmai sorrend felállítását követően jelen előkészítési projekt keretében 7 síkvidéki vízpótló és tározási fejlesztés előkészítése történik meg. A fejlesztések 3 vízügyi igazgatóság (Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság, Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság és Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság) területén új tározók létesítését és meglévő holtágak és medertározási lehetőségek rekonstrukcióját célozzák, melyek összesített víztározási kapacitása meghaladja a 24 millió köbmétert.

A projektben érintett síkvidéki vízpótló és tározási célú fejlesztések az alábbiak:
1.    K-V-3. tározó fejlesztése
2.    K-V-1. tározó fejlesztése
3.    Félhalmi-holtág fejlesztése
4.    Tiszaderzs-Tiszaszőlősi Holt-Tisza fejlesztése
5.    Álomzugi IV. többcélú tározó fejlesztése II.-III. ütem megvalósítása
6.    Alcsi Holt-Tisza fejlesztése
7.    Peresi-holtág fejlesztése

A projekt fizikai befejezésének tervezett dátuma: 2023.10.31.

A projekt honlapja: http://sikvideki.ovf.hu/