palyazat_fooldal

Magyarország

Gyengénlátóknak

Címlap Közérdekű 2010.12.31.: A KÖTI-KÖVIZIG ár- és belvízvédelmi tájékoztatója

2010.12.31.: A KÖTI-KÖVIZIG ár- és belvízvédelmi tájékoztatója

Örömökben gazdag, békés, boldog új évet kívánunk!

Hidrometeorológia:

A Tisza újabb árhulláma jelenleg Tokaj térségében tetőzik, a vízállás ma reggel 722 cm, tetőzéshez közeli volt. A folyó Tiszalök és Tiszadorogma között tovább árad.

A Közép-Tiszán tegnap a minimális hőmérséklet -17.2 oC volt. Ebben az évben a zord napok (a napi átlaghőmérséklet -10 oC alatt van) száma 50%-al haladta meg a sokéves átlag értéket.

A Közép-Tisza, Tiszafüred és Csongrád közötti szakaszán alig változó vízállásokat figyelhetünk meg. A vízállás ma reggel Tiszafürednél 692 cm, Kisköre-alsónál 796 cm (III. fok 800 cm), Szolnoknál 829 cm (III. fok 800 cm), kis mértékben apadó, Tiszaugnál 734 cm, változatlan volt.

Várható tetőző vízállások a tokaji tetőzés alapján:

  • Tiszafüred:                   695-705 cm                január  2-3.
  • Kisköre-alsó:                800-820 cm                január  3-4.
  • Szolnok:                      820-840 cm                január  4-5.
  • Tiszaug:                      735-755 cm                január  4.

 


A Zagyva-Tarna rendszerben folyamatos apadás figyelhető meg.

A Hármas-Körös Mezőtúr-Árvízkapuig apad, alatta gyengén árad. A vízállás ma reggel Mezőtúr-Árvízkapunál 690 cm (II. fok 650 cm), Szarvasnál 777 cm, (II. fok 700 cm) tetőző, Kunszentmártonnál 814 cm, enyhén áradó volt.

A Hortobágy – Berettyó a felső és középső szelvényekben napi 3-5 cm-el még árad. Az áradás egyrészt a beemelt vízmennyiség, másrészt a vízfolyáson kialakult állójég vízmozgást fékező hatásának következménye. Az alsó szelvényekben a Hármas-Körös vízjárása alakítja a vízfolyás vízállását: ma reggel Borznál 396 cm (III. fok 350 cm) áradó, Mezőtúr-Árvízkapunál 690 cm (II. fok 650 cm), tetőző volt.

Ma reggel a Tisza középső szakaszán 10-20 %-os jégzajlást jelentettek. Az elkövetkezendő napokban marad az igen hideg időjárás, -15 0C alatti minimális hőmérsékletekkel. A hideg hatására a Tiszán megerősödik a jégzajlás, amelynek mértéke a jövő hét elejére eléri az 50 %-os borítottságot. A Zagyván kisebb megszakításokkal áll a jég.

 

Árvízvédelem:

A Zagyván tapasztalható apadás miatt tegnap este 18.00 órától I. fokúra mérsékeltük a készültséget a folyó jobb és bal partján Újszász és Jászberény között.
Működési területünkön az alábbi védekezési fokozatok vannak érvényben:
I. fok 74 km hosszon:
A Zagyva jobb és bal partján Újszász-Szászberek és Jászberény között
II. fok 262 km hosszon:
A Tisza jobb partján Sarud és Doba közötti szakaszon
A Tisza bal partján Tiszafüred és Fegyvernek közötti szakaszon
A Hármas-Körös jobb partján Csongrádtól az Árvízkapuig tartó szakaszon
A Hortobágy-Berettyó jobb partján Mezőtúr és Túrkeve között
III. fok 304 km hosszon:
A Hortobágy-Berettyó jobb partján a Karcag és Kisújszállás között
A Tisza jobb partján Doba és Lakitelek között
A Tisza bal partján Fegyvernek és Csongrád között

A Zagyva jobb és bal partján Szolnok és Újszász-Szászberek között

Ezúton hívjuk fel a stégtulajdonosok figyelmét, hogy helyezzék biztonságba stégeiket a jégzajlás okozta károk kivédése érdekében valamennyi folyószakaszon.

A tartós hideg és a jégképződés miatt továbbra is I. fokú jeges árvíz elleni készültség van érvényben a Tisza-tó menti szakaszon. Két jégtörő hajót, valamint a hajózsilip és a vízlépcső szegmenstábláinak fűtőberendezését készenlétbe helyeztük, hogy kivédjük a fagyás és az áradás miatt feltorlódó jégtáblák okozta károkat.


Fakadóvizet az elmúlt napon 300 m-en, talpszivárgást újabb 60 m-en észleltünk. A hideg és a fagy hatására az elöntés és a szivárgás nem növekedett.
A szolnoki Tiszaligeti körtöltésen továbbra is III. fokban védekezik a városi önkormányzat, 24 órás figyelőszolgálatot látnak el.
Az árvízzel érintett folyószakaszok mentén a fokozatnak megfelelően 24 órás őr- és figyelőszolgálatot látunk el, az árvíz elleni védekezésben az elmúlt 24 órában 965 fő vett részt.
Tószeg belterületén, valamint a tiszakürti, a tőkefoki és a tiszaugi szivattyútelepen, illetve a Tiszaroff-felső és az alattyáni gátőrház udvarán a fakadóviz átemelése folyamatos. A Milléri, a Szórói és a Kőtelek–felső gátőrházaknál, valamint a szolnoki Gutenberg téri lakóháznál a szivárgóvizek átemelése érdekében a szivattyúzás folyamatosan történik. Szolnok belterületén a Csáklya úti partcsúszásnál lévő lefolyási akadályt képező úszóműveket a Vízirendőrség elszállította a papírgyári vízkivétel alatti partszakaszra. A Szolnoki Gyaloghídnál a kivitelező az ideiglenes járomszerkezetek bontását végezte.  A Tisza Szálló pincéjében megjelenő szivárgóvíz mennyisége változatlan, beavatkozásra egyenlőre nincs szükség. Tiszabura határában a Piroskai szivattyúállásnál 1 db diesel mobil szivattyút a Katasztrófavédelem folyamatosan üzemeltet.
Az elkövetkezendő hideg időjárásra való tekintettel az árvízvédelmi töltésen történő közlekedés korlátozása a fokozott balesetveszély miatt továbbra is fennáll.

Belvízvédelem:

Az elmúlt 24 órában kis mértékben emelkedett az elöntött területek nagysága. Igazgatóságunk működési területén jelenleg 52 500 hektárt borít belvíz. Belvízvédekezési fokozatban az elmúlt nap során nem történt változás, továbbra is II. fokú a készültség a Cibakházi, Mezőtúri, Ceglédi, Jászberényi, Jászkiséri, Kiskörei, Kunhegyesi, és Tiszakécskei szakaszokon, míg a Karcagi és a Kisújszállási szakaszon III. fokú készültséget tartunk fenn.
A KÖTI-KÖVIZIG működési terültének Jász-Nagykun-Szolnok megyére eső részén 39 750 hektár, Heves megyében 6 950 hektár, Pest megyében 4 600 hektár és Bács-Kiskun Megyében 1 200 hektár került víz alá. Jász-Nagykun-Szolnok megyében a társigazgatóságok jelentése alapján összesen 48 055 hektárt borít belvíz. Az elmúlt 24 órában a 40 stabil és 14 mobil szivattyútelep összesen 4,4 millió m3 vizet emelt át a befogadókba. Az átemelt vízmennyiség idén meghaladta a 110 millió m3-t. A főcsatornák teltsége 80-100%-os.
Fegyvernek és Bánhalma közötti 34-es utat veszélyezteti a belvíz, útlezárás egyelőre nincs érvényben. A Szolnok és Kőröstetétlen közötti közút közelében lévő Közös belvízcsatorna környezetében is jelentős belvízi elöntés található közvetlen a közút mellett. A belvíz miatt elöntés tapasztalható a Jásztelek-Jászapáti műúton is. A szivattyútelepek üzemeltetésén és a preventív munkavégzéseken túl vízfolyási akadályok eltávolítását, vízkormányzásokat, a csatornák és a műtárgyak ellenőrzését végzik. A nagy hideg hatására több szivattyútelepen is lefagynak a szállítószalagok, ami erősen megnehezíti az üzemeltetést.
A belvíz elleni védekezésben az ÉDUKÖVIZIG (Győr) gépészeivel együtt az elmúlt nap folyamán 114 fő vett részt.

A Mezőtúr-Tiszazugi VGT III. fokú, a Nagykunsági-, a Dél-Pest Megyei, a Tisza-Kunsági, a Mirhó-Kisfoki, és a Jászkiséri VGT II. fokú készültséget tart fenn. Szivattyútelepeik üzemeltetésével segítik a lakott területeket és a közutakat veszélyeztető belvíz elleni védekezést.
A működési területünkön lévő önkormányzatok közül I. fokú készültség van érvényben 9 településen (Tiszafüred, Tiszajenő, Hevesvezekény, Jászalsószentgyörgy, Mezőhék, Kétpó, Jászladány, Tószeg, Jászboldogháza, Örményes). 19 önkormányzat II. fokú belvízvédelmi készültséget tart fenn (Lakitelek, Alattyán, Kisújszállás, Újszász, Törtel, Tomajmonostora, Jánoshida, Jászkarajenő, Karcag,  Kuncsorba, Tiszaszőlős, Zagyvarékas, Szászberek, Sarud, Jásztelek, Vezseny,  Jásztelek, Kunhegyes, Hevesvezekény), míg 7 önkormányzat (Abony, Kőröstetétlen, Tiszabura,  Fegyvernek, Tápiószőlős, Tiszakécske és Kunszentmárton) III. fokú készültséget tart fenn.

Várható időjárás az OMSZ előrejelzése alapján:

Eleinte többnyire erősen felhős, párás, helyenként tartósabban ködös idő lesz, csak helyenként alakulhat ki hószállingózás. A délutáni órákban az északi, északkeleti térséget egy hidegfront súrolja, emiatt ott kisebb havazás előfordulhat. Szombaton észak felől hidegfront vonul át felettünk, de jelentős mennyiségű csapadék ekkor sem várható. A holnap estig lehulló csapadék mennyisége területi átlagban 2 mm alatt várható, csak északkeleten – a Felső-Tisza és a Bodrog területén - lehet ennél több, de az 5 mm-t ott sem éri el. A jövő hét elején ismét anticiklon épül fel a vízgyűjtők fölött, ennek áramlási rendszerében váltakozó nedvességű, eleinte egyre hidegebb levegő érkezik fölénk, szórványosan várható havazás, hózápor. A jövő hét második felében már nedves, enyhe levegő érkezik fölénk, emiatt szerdától kezdetben nyugaton, majd másutt is egyre több helyen alakul ki havazás, majd havas eső, ónos eső, eső.

Néhány érdekesség az idei „legek”közül, amelyek meghatározták KÖTI-KÖVIZIG 2010. évi védekezési tevékenységét:

Idén Igazgatóságunk területére - területi átlagban - 929,5 mm csapadék hullott. Hasonló mennyiségű csapadékot az 1961-óta folytatott - az igazgatóság teljes területére kiterjedő - megfigyelések alatt még nem mértek. 1999-ben 750,0 mm-t, 2005-ben 746,3 mm-t észleltek. (Meg kell jegyezni, hogy az 1870-es években, és az 1940-es évek elején szintén mértek 900 mm feletti csapadék mennyiséget, viszont akkor még csak 2-3 állomáson volt rendszeres észlelés.)

1881 óta a téli (december-január) hónapokban a Tiszán, Szolnoknál - a jelenlegi árhullám nélkül - 10 alkalommal vonult le árvízvédelmi fokozatot meghaladó árhullám. Ezek közül, a tetőzés két alkalommal 1915-ben (maximum december 26-án 808 cm volt) és 1953-ban (maximum január 13-án 801 cm volt) haladta meg a 800 cm-es szintet. A 2010 évi átlagos vízállás Szolnoknál 419 cm. Ennél magasabb, csak 1941-ben volt, 463 cm.
A Zagyván, Jászteleknél a megfigyelések óta ilyen, vízben bő évet még nem regisztráltak. Hét alkalommal alakult ki III. fokú árvízvédelmi szintet meghaladó árhullám.  Az átlagos vízállás 311 cm volt. Az emlékezetes 1999-es évben az átlagvízállás "csak" 249 cm volt.


Örömökben gazdag, békés, boldog új évet kívánunk!

 

Lovas Attila

védelemvezető